Home Study

درباره آزمون آیلتس (IELTS)

با ما تماس بگیرید...

ارسال پیام
همه چیز درباره آزمون

آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس به عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های سنجش سطح زبان انگلیسی در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا برگزار می‌شود.

آزمون آیلتس (IELTS)

کلمه‌ی آیلتس (IELTS) مخفف عبارت انگلیسی (International English Language Testing System) است که امروزه به عنوان یکی از معتبرترین آزمون‌های سنجش میزان تسلط بر زبان انگلیسی شناخته می‌شود. در آزمون آیلتس (IELTS) مهارت‌های صحبت کردن، نوشتن، درک مطلب (خواندن) و شنیدن مورد سنجش قرار می‌گیرد. داوطلبان بر اساس عملکرد خود در هر مهارت، نمره‌ای از ۱ تا ۹ کسب می‌کنند و در نهایت میانگین نمرات داوطلب در هر ۴ مهارت به‌عنوان نمره‌ی کل او منظور می‌گردد. نمره‌ی ۱ بیان‌گر ضعیف‌ترین عملکرد و نمره‌ی ۹ نشان‌گر بالاترین عملکرد در این آزمون است.


تعداد سوالات هر بخش آزمون آیلتس (IELTS)

همانطور که قبلا اشاره کردیم، در آزمون آیلتس چهار مهارت مختلف مورد سنجش قرار می‌گیرد که عبارتند از: Listening، Reading، Writing و Speaking. در جداول زیر مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات هر بخش و تعداد سوالات آن آورده شده است.

Listening
تعداد بخش‌ها ۴ بخش
تعداد سوالات ۴۰ سوال
مدت زمان پاسخ‌گویی ۳۰ دقیقه + ۱۰ دقیقه زمان برای وارد کردن پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه
نمره‌ی هر سوال ۱ نمره – ایرادهای گرامری و املایی موجب از دست دادن نمره می‌شوند

 

Reading
تعداد بخش‌ها ۳ بخش
تعداد سوالات ۴۰ سوال
مدت زمان پاسخ‌گویی ۶۰ دقیقه – در انتهای بخش Reading زمان اضافی برای وارد کردن پاسخ‌ها به پاسخ‌نامه وجود ندارد
نمره‌ی هر سوال ۱ نمره – ایرادهای گرامری و املایی موجب از دست دادن نمره می‌شوند

 

Writing
تعداد بخش‌ها ۲ بخش
تعداد سوالات ۲ سوال
مدت زمان پاسخ‌گویی ۶۰ دقیقه
نمره‌ی هر سوال سوال دوم به دلیل پیچیده‌تر بودن و زمان‌بر بودن از اهمیت بیشتری برخوردار است

 

Speaking
تعداد بخش‌ها ۳ بخش
مدت زمان پاسخ‌گویی ۱۱ الی ۱۴ دقیقه
نحوه نمره‌دهی ممتحن با توجه به عملکرد شما در برقراری ارتباط، پاسخ‌گویی، استفاده از گرامرها و لغات پیچیده نمره‌ای از ۱ تا ۹ برای شما در نظر می‌گیرد

آزمون آیلتس (IELTS) چند نوع است؟

به‌طور ساده آزمون آیلتس (IELTS) در دو نوع جنرال (General) و آکادمیک (Academic) برگزار می‌شود که داوطلبان بر اساس هدف خود می‌توانند در هر یک از این آزمون‌ها شرکت کنند.


تفاوت آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک در چیست؟

آزمون‌های جنرال و آکادمیک دو تفاوت عمده دارند که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

تفاوت اول: اولین تفاوت این دو آزمون در کاربرد آن‌هاست. برای مثال اگر شخصی قصد ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان و موسسات آموزش عالی را دارد، باید آزمون آکادمیک را انتخاب نماید و اگر شخصی قصد مهاجرت و یا کار در کشورهای انگلیسی زبان را دارد، حتما باید مدرک آیلتس جنرال را اخذ نماید (اخذ مدرک آیلتس جنرال برای مهاجرت به کشورهای کانادا، انگلیس، استرالیا و نیوزلند الزامی است).

تفاوت دوم: اگرچه در هر دو آزمون جنرال و آکادمیک چهار بخش Listening، Reading، Writing و Speaking وجود دارند و تعداد سوال‌های این بخش‌ها مشابه است، اما سوالات بخش‌های Reading و Writing در آزمون‌های جنرال و آکادمیک با یکدیگر متفاوت‌اند. در آزمون جنرال سوالات مربوط به رویدادهای کلی و روزمره است اما در آزمون آکادمیک سوالات مربوط به مباحث علمی است.


چه موسساتی مسئول برگزاری آزمون آیلتس (IELTS) هستند؟

آزمون آیلتس (IELTS) به‌طور مشترک توسط دانشگاه کمبریج، کنسولگری انگلستان و سازمان IDP استرالیا برگزار می‌شود. در حال حاضر بیش از ۱۱۰۰ مرکز مختلف در ۱۴۰ کشور دنیا با اخذ مجوزهای لازم از هر یک از این سه موسسه اقدام به برگزاری آزمون آیلتس (IELTS) می‌کنند. برای آگاهی از موسسات مجاز برگزاری آزمون آیلتس (IELTS) در سراسر دنیا می‌توانید با مراجعه به این آدرس و انتخاب کشور مورد نظر خود از مراکز مجاز برگزاری آزمون مطلع شوید.

در حال حاضر، هشت موسسه‌ با اخذ مجوزهای لازم و با تأیید سازمان سنجش آموزش کشور اقدام به برگزاری آزمون آیلتس (IELTS) در سراسر ایران می‌کنند. با مراجعه به این آدرس می‌توانید نام موسسات مجاز را مشاهده نموده و با کلیک بر روی نام هر مرکز از تجربیات شرکت‌کنندگان در آزمون‌های آن موسسه اطلاع یابید (در صورتی که شما نیز تجربه‌ی شرکت در آزمون‌های هر یک از موسسات را دارید، لطفا با درج تجربه‌ی خود در صفحه‌ی موسسه‌ی مورد نظرتان راهنمای دیگر داوطلبان باشید).


آیا آمریکا هم مدرک آیلتس (IELTS) را می‌پذیرد؟

در حال حاضر بیش از ۹۰۰۰ مرکز آموزشی، کاری و … در سراسر دنیا آزمون آیلتس (IELTS) را به رسمیت می‌شناسند که از این تعداد بیش از ۳۰۰۰ مرکز در آمریکا قرار دارند. تقریبا ۹۹ درصد دانشگاه‌های آمریکایی مدرک آیلتس (IELTS) را به عنوان یک مدرک زبان معتبر می‌پذیرند. با این حال، می‌توانید با مراجعه به این آدرس و جستجوی نام مرکز مورد نظر خود نسبت به پذیرش مدرک آیلتس (IELTS) توسط آن مرکز اطلاع یابید (توجه داشته باشید که این آدرس تنها برای موسسات آمریکایی است و در صورتی که مایل به جست‌وجوی نام موسسه‌ای غیر آمریکایی هستید باید به آدرس مراجعه نمایید).


مدرک آیلتس UKVI چیست؟

این آزمون مختص متقاضیان تحصیل یا اقامت در بریتانیا است. آزمون آیلتس UKVI نیز در دو نوع جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود و تنها تفاوت آن با آزمون‌های آیلتس معمولی این است که سوالات آن بر اساس معیارهای مورد نیاز سازمان مهاجرت و ویزای انگلستان (UK Visa and Immigration) طرح شده است. این آزمون از لحاظ تعداد سوالات، درجه‌ی سختی، نحوه‌ی نمره‌دهی و زمان‌بندی هیچ تفاوتی با دیگر آزمون‌های آیلتس (IELTS) ندارد.

کانال تلگرامتلگرام

پیج اینستاگراماینستاگرام

صفحه‌ی فیسبوکفیسبوک

نظرات بسته شده اند